Menu

Proste sposoby oszczędzania prądu

Musimy zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest oszczędzanie prądu, dlatego warto poznać proste sposoby na takie działania, które pozwolą nam zaoszczędzić prąd. Najwięcej prądu według badań zużywane jest przy ogrzewaniu, poza tym badania wskazują, że prąd w większości wykorzystywany jest przez budynki mieszkalne. Musimy mieć tego świadomość oraz wiedzieć, że surowce służące do wytwarzania prądu się kończą.

Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego jak bardzo ważne jest oszczędzanie prądu i badania pokazują, że ich świadomość w tym względzie rośnie. Nie zawsze wymiana żarówek na energooszczędne jest opłacalna. W miejscach, gdzie jesteśmy krótko lepsze będą tradycyjne żarówki, gdyż energooszczędne potrzebują na włączenie tyle energii co na 8 minut pracy. Musimy pamiętać również o tym, by światło wyłączać w takich miejscach, w których nikt nie przebywa. Warto korzystać również ze źródeł światła punktowego, gdyż to również pozwala nam na oszczędność prądu. Oczywiście warto całkowicie rezygnować z oświetlenia o ile jest to możliwe korzystajmy z jak największej ilości światła dziennego. Przy pieczeniu i gotowaniu na kuchenkach elektrycznych również możemy oszczędzać wyłączając palniki wcześniej, przez parę minut zachowają swoją temperaturę a energia będzie oszczędzana. Oczywiście przy piekarniku nie powinniśmy otwierać drzwiczek, gdyż energia będzie przez to szybko uciekała i temperatura znacząco spadnie. Nie można zapominać o lodówkach i zamrażarkach. Pożerają one mnóstwo energii dlatego trzeba postawić lodówkę jak najdalej od źródeł ciepła, pamiętać o jej myciu a w przypadku zamrażarki regularnie rozmrażać i usuwać duże ilości lodu. Warto, by zamrażarka stała w jak najchłodniejszych pomieszczeniach.

Pamiętajmy również o sprzętach RTV, AGD i komputerach. Wyłączajmy wszystkie urządzenia, z których akurat nie korzystamy wyjmując gniazdka z prądu. Jeśli z urządzenia korzystamy stale nie warto go ciągle włączać i wyłączać, jednak pozostawienie go na dłuższy czas pracującego, gdy nie korzystamy również jest błędem. Komputer zużywa bowiem przy samym włączeniu tyle prądu ile potrzebuje na 15 minut pracy. Pewne czynności lepiej robić dłużej niż często. Żelazko najbardziej zużywa prąd, gdy się rozgrzewa, zmywarkę warto włączać, gdy jest pełna, podobnie pralkę. Dzięki temu zaoszczędzimy znaczne ilości prądu. Prasowanie warto odłożyć do czasu, gdy uzbiera się nieco więcej rzeczy, a nie tylko te z jednego prania. Ciepła woda i ogrzewanie mieszkania Praktycznie nikt nie korzysta z prądu do ogrzewania mieszkania, gdyż jest to niezwykle kosztowne. Niekiedy wykorzystujemy jednak dodatkowe grzejniki elektryczne, by się dogrzać. W takiej sytuacji pamiętajmy, by dobrze zamykać okna i drzwi zanim rozpoczniemy ogrzewanie. Ciepło bowiem będzie bardzo szybko uciekać z pomieszczeń, które są dogrzewane. Przy oszczędzaniu energii musimy pamiętać o działaniach kompleksowych i systematycznych. Może nie przyniesie to tak wielkich efektów finansowych, jednak sprawi, że będziemy bezpieczniejsi a środowisko, w którym żyjemy będzie czystsze.

Opis autora #2