Menu

Jak oszczędzać wodę?

Woda to źródło życia i niezwykle cenna substancja, której może niestety niedługo brakować. Dlatego warto wiedzieć jak oszczędzać wodę. Na początek warto sprawdzić czy w naszej instalacji nie ma przecieków. Wyłączając wszystkie urządzenia pobierające wodę spisujemy stan licznika i sprawdzamy po dwóch godzinach, jeśli wartość się zmieniła to znaczy, że mamy przecieki. Dalsze badania prowadzimy w ramach kranów.

Trzeba sprawdzić czy nie kapią, jeśli tak należy wymienić uszczelkę, w skali roku taki kapiący kran marnuje bardzo dużo wody. Warto zastosować również oszczędzające wodę krany, między innymi takie z jednym uchwytem zamiast kurków. Sprawdzamy również stan zbiornika do spłukiwania toalety. Jeśli zbiornik przecieka to po dodaniu barwnika będzie to widoczne już po kilkudziesięciu minutach. Oszczędzanie wody przy codziennych czynnościach jest bardzo ważne. Zamiast stale puszczać wodę przy myciu zębów, lepiej nalać ją do kubka. Tym samym zaoszczędzimy nawet 15 litrów wody. Podobnie warto oszczędzać w trakcie golenia. Poza tym nie uruchamiamy maksymalnego strumienia wody, gdy korzystamy z kranu. Oszczędzanie warto również kontynuować przy kąpieli. Wtedy nie korzystajmy z wanny, lecz z prysznica, gdzie wykorzystamy nawet 50 procent mniej wody. Jeśli nie posiadamy prysznica warto w trakcie remontu pomyśleć o takiej zmianie wanny na prysznic. Poza tym korzystajmy z nowoczesnych baterii, które napowietrzają wodę i również zmniejszają jej użycie. Gdy jednak musimy kąpać się w wannie nie napełniajmy jej w całości. Woda tam szybko się ochłodzi, gdy już do tego dojdzie można dolać nieco ciepłej wody. Odpływ zatykajmy zanim puścimy wodę. Przy wannie warto mieć baterię, która pozwala na duży przepływ wody. Dzięki temu szybko napełnimy wannę, zanim woda się ochłodzi. Wodę można oszczędzać również w toalecie poprzez specjalną spłuczkę, która ma dwa przyciski.

Oszczędzanie warto kontynuować przy praniu i zmywaniu. Włączajmy te urządzenia, gdy już uda się nam je wypełnić. Poza tym korzystajmy z ekonomicznych programów, które posiadają. Warto również pamiętać o ponownym wykorzystaniu wody, niektóra z nich może służyć do podlania kwiatków czy sprzątania. W domu jednorodzinnym warto montować zbiornik na wodę deszczową i korzystać z niej przy podlewaniu ogrodu. Oszczędzanie należy prowadzić całą rodziną, gdyż tylko wtedy przyniesie odpowiednie efekty. Pamiętajmy również, że woda pitna to tylko jedna setna całej wody światowej, a jej zasoby są mocno ograniczone. Dlatego przestańmy sądzić, że konieczność oszczędzania wody nas nie dotyczy.

Opis autora #1