Menu

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w mieszkaniu

Rosnące ceny prądu zachęcają nas do działań, które zmienią wysokość naszych rachunków. Dlatego warto znać sposoby oszczędzania prądu. Warto zdecydować się na wymianę tradycyjnych żarówek na świetlówki kompaktowe, nagrzewają się one dłużej, jednak dają nawet80% oszczędności prądu. Warto równie używać światła punktowego w tym miejscu, w którym akurat coś robimy, a wyłączając tam światło, gdzie nas nie ma.

Oszczędzenie to również wyłączenie tych urządzeń, z których nie korzystamy. Pamiętajmy również o tym, by wyłączać tak zwany stan czuwania, który również pobiera prąd. Warto zastosować listwy zasilające, które pozwolą nam jednocześnie wyłączyć wszystkie te urządzenia. Przy nowoczesnych dekoderach naziemnej telewizji cyfrowej powinniśmy dokładnie sprawdzić jak taki sprzęt funkcjonuje i poznać możliwości oszczędzania prądu. Większość takich dekoderów ma już programy, które na taką oszczędność pozwalają. Również używając laptopa można postarać się o mniejsze rachunku za prąd. Warto wyłączać ładowarkę po tym jak bateria zostaje naładowana. Podobnie powinniśmy robić w przypadku telefonów komórkowych. Jeśli ładowarkę pozostawimy w gniazdku, nawet gdy sprzęt nie jest podłączony prąd również będzie pobierany. Oszczędzać możemy także w kuchni. Warto regularnie myć zamrażalnik, a w lodówce dbać o domykanie drzwi. Jeśli pojawi się oszronienie oczywiście ilość zużywanej energii będzie większa. Warto również przy zakupie nowych sprzętów wybierać takie, które mają wyższą klasę energooszczędności.

Przy elektrycznych czajnikach powinniśmy gotować tylko tyle wody ile w danej chwili potrzebujemy. Jeśli będziemy zawsze gotować cały czajnik zużyjemy mnóstwo energii a woda wystygnie zanim zostanie wykorzystana. Przy nowym sprzęcie do kuchni warto zwracać uwagę na to, czy sprzęt ma specjalne tryby eko, które również obniżają koszty użycia. W przypadku łazienki także można oszczędzać prąd. Warto używać pralki wtedy, gdy jest wypełniona do końca. Uważajmy na kamień, który może uszkodzić pralkę a także zwiększa zużycie prądu. Przy ogrzewaniu podłogowym warto mieć stale ustawioną temperaturę niż włączać co jakiś czasu urządzenie np. tylko na czas kąpieli. Jeśli urządzenie tylko podtrzymuje temperaturę ilość używanej energii jest mniejsza. Wszystko zależy więc tylko od nas i jeśli będziemy chcieli możemy oszczędzać prąd w swoim domu stosując się do tych kilku wspomnianych kwestii.

Opis autora #3