Menu

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie w domu na pewno nasz artykuł Cię zainteresuje. Znajdziesz tu wiele ciekawych porad, które pozwolą oszczędzać przy ogrzewaniu. W naszym kraju stosuje się dwie metody rozliczenia ogrzewania. Mogą to być indywidualne liczniki dla każdego mieszkania bądź liczniki ciepła dla budynku i klatek jako całości. Jedno i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy. Przy własnym liczniku płacimy za to co rzeczywiście sami zużyliśmy.

W przypadku starego typu to co było zużyte w klatce dzieli się na mieszkania. W dużych blokach stosuje się również podzielniki ciepła, które na podstawie temperatury ułatwiają podział kosztów jakie trzeba ponieść za ogrzewanie. Oszczędzanie zaczynajmy od swojego mieszkania. Jeśli będziemy tam utrzymywać optymalną temperaturę na poziomie 20-21 stopni Celsjusza można liczyć, że uda się oszczędzić ciepło nawet na poziomie 5%/ Pamiętajmy, że kaloryfery powinny być odsłonięte, gdyż inaczej traci się wiele ciepła. Warto, by meble znajdowały się przynajmniej metr od grzejnika i nie dochodziło do zabudowania kaloryfera. Niezłym rozwiązanie są również specjalne termoizolacyjne ekrany za grzejnikiem, które będą chroniły przed uciekaniem ciepła do ściany oraz na zewnątrz budynku. Ekran odbije ciepło do pomieszczenia. Podobnie półka nad kaloryferem, która zagwarantuje, że ciepło nie pójdzie pod sufit. Gdy chcemy na nowo malować kaloryfer powinniśmy pamiętać, by usunąć starannie starą farbę. Na koszty ogrzewania wpływa również poziom wilgoci. Im będzie większy tym trudniej będzie ogrzać mieszkanie. Warto więc gotować potrawy bez przykrycia i nie suszymy ubrań na kaloryferach. Jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie nie powinniśmy uchylać delikatne okien na dłuższy czas, lecz jednorazowo otworzyć okno na oścież na kilka minut. W ten sposób nie stracimy dużo ciepła bo mieszkanie nie będzie wychłodzone, a nastąpi sprawna wymiana powietrza. Chcąc oszczędzać na ogrzewaniu należy zadbać o szczelne okna. To przez nie będzie uciekać dużo ciepła. Dlatego pamiętajmy o uszczelnianiu okien.

Specjalne zestawy do tego służące znajdziemy w sklepach budowlanych. Do grzejników warto montować zawory, które pozwolą lepiej kontrolować i regulować temperaturę w każdym pokoju. Jeśli mieszkamy w starym bloku warto ze wspólnotą pomyśleć o jego ocieplaniu, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić nawet 15% na ogrzewaniu w dalszej perspektywie. Dodatkowo warto pamiętać, że na takie prace można uzyskać dofinansowanie, które zmniejszy koszty ich realizowania.

Opis autora #3