Menu

Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

Wilgoć to problem, który przynosi estetyczne problemy, a może dodatkowo działać niekorzystnie na nasze zdrowie, dlatego warto wiedzieć jak się go pozbyć. W walce z wilgocią najważniejsza jest dobra wentylacja. Niestety Polacy często zabudowują albo likwidują kratki wentylacyjne. Jest to niezwykle niebezpieczne i może prowadzić do wypadków związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Nigdy nie wolno ingerować w kratki wentylacyjne w mieszkaniu! Jeśli budujemy swój własny dom od podstaw powinniśmy zadbać o zabezpieczenie tych pomieszczeń, gdzie jest dużo pary wodnej: kuchni, łazienki i pralni. Warto wykonać tam przepony wodochronne oraz wykorzystać folię hyrdoizolacyjną.

Wilgoć w domu pojawia się również ze strony nieszczelnych okien, dlatego warto zadbać o zastosowanie silikonu i pianek uszczelniających, które znacząco poprawią ten stan rzeczy i sprawią, że wszystko będzie odpowiednio zabezpieczone. Jeśli wilgoć i pleść weszły w strukturę tynku musimy tynk usunąć i na jego miejsce nałożyć nowy. Jest to jedyna skuteczna metoda usunięcia tego problemu. Przed nakładaniem nowego tynku można również przygotować specjalne preparaty grzybobójcze, które zabezpieczą ścianę przed ponownym powstaniem pleśni i grzybów. Zbyt szczelne, nowoczesne okna również mogą okazać się problemem, gdyż będą zatrzymywać swobodny przepływ powietrza. Dlatego przy takich nowych oknach musimy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Jeśli chcemy wymienić okna warto wybierać te, które mają mechanizm wymiany powietrza w pomieszczeniach. Gdy mamy problem z wilgocią warto również zadbać o to, by nie powstawała ona w przyszłości. Poza wentylacją warto zastosować popularne obecnie pochłaniacze wilgoci. Specjalne tabletki w nich stosowane pochłaniają wilgoć a często maja również zapach, dzięki czemu likwidują stęchliznę w mieszkaniach, gdzie jest dużo wilgoci. Jeśli wilgoć jest znacząca można stosować elektryczne osuszacze.

Wilgoć to problem, który może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem, dlatego trzeba na niego uważać. Mogą pojawiać się choroby układu oddechowego, szczególnie u dzieci. Grzyby, które będą powstawać przy wilgoci mogą być rakotwórcze a także prowadzić do powstania astmy czy grzybicy. Warto więc zbadać poziom wilgoci w mieszkaniu. Jeśli będzie powyżej 40-60 procent powinniśmy zastanowić się co z tym zrobić i jak rozwiązać taki problem. Jest obecnie wiele sposobów, dzięki którym będziemy mogli poradzić sobie z wilgocią i uda się ją usunąć skutecznie z mieszkania.

Opis autora #2