Menu

Czy do zarządcy trzeba zgłosić remont mieszkania

Warto wiedzieć, że w przypadku pewnych prac w mieszkaniu trzeba zgłosić je do zarządcy i uzyskać pozwolenie. Zanim rozpoczniemy prace warto sprawdzić jakie obowiązki nakłada na nas regulamin i czy musimy remont zgłosić do administracji. Jeśli tego nie zrobimy możemy narazić się na określone w regulaminie kary. Poza tym w ustawie Prawo Budowlane warto sprawdzić szczegółowy wykaz prac, gdzie znajdziemy te, na które trzeba uzyskać stosowne pozwolenia i dokumenty. Jeśli jest to mieszkanie w zabytkowej kamienicy może być również potrzebna zgoda konserwatora zabytków. Większość prac oczywiście można wykonać bez występowania o zgodę wspólnoty.

Szczególnie dotyczyć będzie to prac, które nie mają znaczenia dla pozostałych części budynków i ich estetyki. Odpowiednie pozwolenia najczęściej będą potrzebne w przypadku wykonywania prac, które określa się jako przebudować. Gdy chcemy wyburzyć ścianę czy zmienić usytuowanie kuchenki gazowej może okazać się, że konieczne będzie pozwolenie na budowę. Nie można więc tego dokumentu kojarzyć jedynie z pracami budowlanymi przy konstrukcji nowego domu. Często trudno nam określić czy wykonywane prace to remont czy budowa. Dlatego warto skonsultować się zawsze z odpowiednim organem i z jego pomocą zdecydować czy w danej sytuacji powinniśmy starać się o pozwolenie czy taki wniosek nie będzie potrzebny. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych problemów. Przy złożeniu wniosku wystarczy opisać zakres prac, który chce się wykonać. Jeśli po złożeniu takiego wniosku urząd poinformuje nas że konieczne jest pozwolenie na budowę musimy przygotować projekt budowlany i uzyskać decyzję administracyjną. Dopiero po jej uzyskaniu będzie można rozpocząć prace, jeśli nie będzie już od niej możliwości odwołania.

Przed rozpoczęciem prac w mieszkaniu zawsze sprawdzajmy regulamin wspólnoty. Jeśli nie wiemy jak kwalifikować planowane pracy zgłaszajmy wnioski w urzędzie i czekajmy na określenie czy będzie to przebudowa czy remont. Jeśli wykonamy prace bez pozwolenia będzie to samowola budowlana. To zaś może prowadzić do kar, konieczności odbudowy elementów a niekiedy poniesienia kosztów legalizacji samowoli budowlanej.

Opis autora #3