Menu

Wentylacja w bloku – jak rozwiązać popularne problemy?

W dużych budynkach mieszkalnych często pojawia się problem z wentylacją. Jest to jednak niezwykle ważna kwestia, dlatego warto wiedzieć jak takie problemy rozwiązywać. Wentylacja mówić ogólnie to proces wymiany zanieczyszczonego powietrza na czyste. W mieszkaniach mamy specjalne kratki wentylacyjne pozwalające na wspomnianą wymianę powietrza. Wentylacja może mieć charakter mechaniczny bądź grawitacyjny.

Grawitacyjna polega na naturalnym ruch powietrza. Ciepłe powietrze unosi się do góry i kratkami wentylacyjnymi jest wyprowadzane na zewnątrz, chłodne zaś przedostaje się do środka. Mechaniczna wentylacja wykorzystuje środki, które wymuszają ruch powietrza. Może to być rozwiązanie dla dużych budynków, w których jest problem z wentylacją grawitacyjną. Problemy z wentylacją w blokach są bardzo często spotykane. Niestety wiele osób likwidowało kratki wentylacyjne bądź stosowało nowoczesne okna z zespoloną szybą. To prowadziło do sytuacji, w której nie było możliwości wentylacji w takim mieszkaniu. W ten sposób tworzy się również nadmierna wilgoć. Zbiorcze kanały wentylacyjne sprawiają, że w blokach często mamy problem z wentylacją i zapachami z innych mieszkań. W starych blokach często są również błędy projektowe. To sprawia, że wentylacja w takich budynkach nie może funkcjonować tak jak powinna. W takich sytuacjach często dochodzi do tego, że kanały wentylacyjne są zapchane i ciepłe, zanieczyszczone powietrze praktycznie nie jest z takich pomieszczeń odprowadzane. Przy takich błędach projektowych często jest problem z wentylacją w czasie wyjątkowych zdarzeń atmosferycznych takich jak nagłe wichury. Brak świeżego powietrza w mieszkaniach będzie wyraźnie wpływał na samopoczucie mieszkańców. Dlatego jeśli będzie brak takiego świeżego powietrza pojawiają się bóle głowy, zmęczenie czy senność. Zanieczyszczone powietrze może powodować również podrażnienia skóry czy alergie. Brak odpowiedniej wentylacji niesie jednak dużo poważniejszy problem w okresie zimowym. Jeśli nie będzie odpowiedniej wymiany powietrza może okazać się, że bezwonny tlenek węgla będzie zbierał się w pomieszczeniach.

Jego pojawienie się może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego trzeba wyjątkowo na to uważać i warto mieć specjalne, alarmujące czujniki czadu. Jeśli nie będzie odpowiedniej wentylacji trzeba również liczyć się ze skutkami dotyczącymi samego budynku. Pojawiać się będzie nadmierna wilgoć, a co za tym idzie na ścianach pojawi się pleśń i grzyb. W mieszkaniach, w których wentylacja nie działa prawidłowo warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do zmiany takiego stanu rzeczy. Warto sprawdzić jak zachowują się kratki wentylacyjne oraz czy istnieje przy drzwiach odpowiednie miejsce do swobodnego przepływu powietrza. Oczywiście należy zawsze pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek. Jeśli je wymieniamy można sięgnąć po nowoczesne kratki termo bądź higrosterowane.

Opis autora #2