Menu

Wymiana kaloryferów. Jakie grzejniki wybrać?

Jeśli wymieniamy grzejniki musimy pomyśleć o tym jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Obecnie w sprzedaży mamy grzejniki stalowe, aluminiowe, miedziane oraz żeliwne. Każdy ma swoje cechy i swoje plusy i minusy działania. Stalowe grzejniki wybierane są często przez kupujących, cena jest niższa niż aluminium.

Wykonane są w ładnych formach a ich wydajność jest na bardzo dobrym poziomie. Jeśli jednak mieliśmy do tej pory żeliwne grzejniki prawdopodobnie konieczne będą przeróbki zanim podłączymy grzejniki stalowe. Grzejniki miedziane oraz aluminiowe są droższe, ale charakteryzują się jeszcze większą wydajnością. Z ich pomocą mieszkanie jeszcze szybciej można ogrzać. Poza tym są lekkie i odporne na rdzę co również może być istotne. W przypadku aluminiowych grzejników są one dostosowane do podłączeń z grzejników żeliwnych, dlatego nie będzie w tym przypadku konieczności wykonywania przeróbek. W produkcji nadal mamy grzejniki żeliwne. Są one stosowane w starym budownictwie między innymi ze względów estetycznych. Mają mniejszą pojemność i szybciej oddają ciepło niż te przed laty. Jeśli wymienimy grzejnik na żeliwny nie będzie trzeba robić żadnych przeróbek. To na jakie kaloryfery możemy się zdecydować często narzuca nam wspólnota mieszkaniowa. Niestety zarząd stawia pewne wymagania i to na ich podstawie trzeba wybrać coś z pośród propozycji zarządu. Niekiedy określa się grzejnik jako część wspólną, gdyż podłączony jest do całego systemu ogrzewania i dlatego wspólnota narzuca pewne warunki przy wymianie. Na taki fakt zwrócił uwagę również Sąd Najwyższy.

Dlatego właśnie wspólnota może mieć wpływ na to jakie grzejniki pojawiają się w naszym mieszkaniu. Niekiedy system ogrzewania jest dostosowany do pewnych rodzajów grzejników i to również trzeba wziąć pod uwagę. Dlatego musimy zawsze zwrócić się do wspólnoty o zgodę na wymianę grzejników. Gdy złożymy taki wniosek zarząd powinien podać nam jakie grzejniki możemy zamontować w swoim mieszkaniu, by nie zburzyły one konstrukcji całego domowego ogrzewania.

Opis autora #1