Jaki kabel HDMI do monitora 4k 120hz?

Udostępnij

Sklep Hama Mobile

Sprawdź produkty od

Kable HDMI to nieodłączny element każdego systemu multimedialnego. Dzięki nim możemy przesyłać sygnały wideo i dźwięk w wysokiej jakości między różnymi urządzeniami, takimi jak telewizory, odtwarzacze DVD, konsolki do gier, a także monitory. Jeśli posiadamy monitor 4K 120Hz, warto pamiętać, że nie każdy kabel HDMI będzie w stanie sprostać jego wymaganiom. W tym artykule omówimy, jaki kabel HDMI do monitora 4K 120Hz będzie najlepszy.

Co to jest monitor 4K 120Hz?

Monitor 4K to monitor z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to, że ekran posiada cztery razy więcej pikseli niż standardowy ekran Full HD (1920 x 1080 pikseli). Dzięki temu obraz na ekranie jest o wiele bardziej szczegółowy i wyraźny. Natomiast wartość 120Hz oznacza, że monitor jest w stanie wyświetlić 120 klatek na sekundę. Dzięki temu ruch na ekranie jest płynniejszy i bardziej naturalny. Wymagania monitora 4K 120Hz są znacznie większe niż zwykłego monitora Full HD, co oznacza, że potrzebujemy odpowiedniego kabla HDMI.

Jaki kabel HDMI wybrać do monitora 4K 120Hz?

Aby wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 120Hz, potrzebujemy kabla HDMI o odpowiedniej jakości i wydajności. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kabla HDMI do monitora 4K 120Hz:

  • Wersja HDMI - ważne jest, aby wybrać kabel HDMI w wersji 2.1, która zapewnia wystarczającą przepustowość dla rozdzielczości 4K przy 120Hz.
  • Długość kabla - zbyt długi kabel HDMI może prowadzić do degradacji jakości sygnału, dlatego warto wybrać kabel o odpowiedniej długości.
  • Jakość kabla - ważne jest, aby wybrać kabel HDMI z dobrym ekranowaniem, które pozwoli na przesyłanie sygnału bez zakłóceń.
  • Zgodność z urządzeniami - należy sprawdzić, czy kabel HDMI jest kompatybilny z urządzeniami, z którymi chcemy go używać, w tym z naszym monitorem 4K 120Hz.

Najlepszy kabel HDMI do monitora 4K 120Hz

Dla monitorów 4K o częstotliwości odświeżania 120 Hz niezbędny jest kabel HDMI 2.1, który zapewnia wystarczającą przepustowość dla tak wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Jednakże, nie wszystkie kable HDMI 2.1 są równe, a wybór odpowiedniego kabla może mieć wpływ na jakość obrazu i dźwięku.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kabla HDMI 2.1 do monitora 4K 120Hz:

  • Wymagana przepustowość: 120 Hz w rozdzielczości 4K wymaga znacznie większej przepustowości niż niższe rozdzielczości lub częstotliwości odświeżania. Kable HDMI 2.1 oferują przepustowość do 48 Gb/s, co wystarcza do przesyłania obrazu 4K w 120 Hz. Upewnij się, że kabel, który wybierasz, oferuje tę przepustowość, aby uniknąć utraty jakości obrazu.
  • Długość kabla: Im dłuższy kabel, tym większe ryzyko wystąpienia zakłóceń sygnału. Dlatego należy wybrać kabel o odpowiedniej długości, aby uniknąć tych problemów. Zazwyczaj kable HDMI 2.1 do monitorów 4K 120Hz są dostępne w długościach od 1 do 3 metrów.
  • Marka i jakość kabla: Jak już wcześniej wspomniano, nie wszystkie kable HDMI 2.1 są równe. Wybierz kabel od renomowanej marki, która oferuje wysoką jakość kabla i zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe. Tanie kable mogą działać dobrze na niższych częstotliwościach odświeżania, ale nie są wystarczająco wytrzymałe i jakościowe dla wymagających zastosowań.
  • Wersja HDMI: Należy upewnić się, że kabel HDMI jest w pełni zgodny z wersją HDMI, która jest obsługiwana przez twoje urządzenie i monitor. HDMI 2.1 oferuje najlepszą wydajność dla monitorów 4K 120Hz, ale nie każde urządzenie obsługuje tę wersję.
  • Cena: Kable HDMI 2.1 są droższe niż ich starsze wersje. Zazwyczaj kable HDMI 2.1 kosztują od 50 do 100 złotych. Nie warto oszczędzać na kablu, ponieważ tani kabel może zniekształcać obraz i dźwięk, co neguje zalety monitora 4K 120Hz.