Listwy zasilające – jaki przedłużacz wybrać?

Udostępnij

Sklep Hama Mobile

Sprawdź produkty od

Listwy zasilające to niezbędne urządzenia w każdym domu czy biurze, pozwalające na podłączenie jednocześnie kilku urządzeń do jednego źródła zasilania. Ich wybór zależy przede wszystkim od ilości urządzeń, jakie chcemy podłączyć oraz od tego, czy potrzebujemy dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przeciwprzepięciowa czy USB do ładowania urządzeń mobilnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie kryteria warto brać pod uwagę przy wyborze listwy zasilającej i jakie modele są najbardziej polecane.

Liczba gniazd

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze listwy zasilającej jest liczba gniazd. Przed zakupem warto dokładnie określić, ile urządzeń chcemy podłączyć i jakie wymagania co do mocy mają te urządzenia. W przypadku urządzeń o większej mocy, takich jak telewizory, komputery czy konsolki do gier, warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie listwy, aby uniknąć przeciążenia.

Długość przewodu zasilającego

Długość przewodu zasilającego jest ważnym czynnikiem, zwłaszcza w przypadku podłączania urządzeń w miejscach trudno dostępnych. Warto zwrócić uwagę na to, czy przewód jest wystarczająco długi, aby podłączyć urządzenia w pożądanych miejscach, a także na to, czy jest on wystarczająco gruby, aby zapewnić bezpieczne i stabilne zasilanie.

Ochrona przed przepięciami

Ochrona przed przepięciami to niezbędna funkcja w przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery czy konsolki do gier. Listwy zasilające z ochroną przeciwprzepięciową chronią urządzenia przed skutkami nagłych wahań napięcia w sieci. Warto zwrócić uwagę na wartość maksymalnego napięcia, które urządzenie jest w stanie wytrzymać, a także na to, czy listwa posiada zabezpieczenie przed zwarciem.

Ochrona przeciwzakłóceniowa

Ochrona przeciwzakłóceniowa to kolejna ważna funkcja, zwłaszcza w przypadku urządzeń audio-wideo. Listwy zasilające z filtrem przeciwzakłóceniowym eliminują zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą wpływać na jakość dźwięku czy obrazu.

USB do ładowania urządzeń mobilnych

USB do ładowania urządzeń mobilnych to dodatkowa funkcja, która może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza

w przypadku braku wolnych gniazd zasilających. Warto zwrócić uwagę na to, ile portów USB posiada listwa zasilająca oraz na ich moc ładowania.

Wytrzymałość i jakość wykonania

Wytrzymałość i jakość wykonania to ważne kryteria przy wyborze listwy zasilającej. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest obudowa, czy posiada ona zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także na jakość wykonania gniazd i wtyków.

Montaż

W zależności od potrzeb, warto zwrócić uwagę na sposób montażu listwy zasilającej. Niektóre modele posiadają uchwyty do montażu na ścianie, co może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku braku miejsca na podłodze.

Najlepsze listwy zasilające

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli listw zasilających, o różnych funkcjach i w różnych przedziałach cenowych. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej polecanych modeli.

APC SurgeArrest

APC SurgeArrest to listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową, zapewniająca bezpieczne zasilanie dla urządzeń elektronicznych. Posiada osiem gniazd zasilających, w tym dwa gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Maksymalna moc wynosi 2300 W, a wartość napięcia przeciwprzepięciowego to 918 J. Model ten wyróżnia się bardzo solidnym wykonaniem oraz długim okresem gwarancyjnym.

Belkin BSV804 SurgeCube

Belkin BSV804 SurgeCube to listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym, zapewniająca bezpieczne zasilanie dla urządzeń audio-wideo. Posiada osiem gniazd zasilających oraz dwa porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Maksymalna moc wynosi 1875 W, a wartość napięcia przeciwprzepięciowego to 306 J. Model ten wyróżnia się bardzo kompaktowymi rozmiarami oraz nowoczesnym designem.

Eaton 3S

Eaton 3S to listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową i filtrem przeciwzakłóceniowym, zapewniająca bezpieczne i stabilne zasilanie dla urządzeń elektronicznych. Posiada osiem gniazd zasilających oraz dwa porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Maksymalna moc wynosi 550 W, a wartość napięcia przeciwprzepięciowego to 890 J. Model ten wyróżnia się bardzo niskim poziomem hałasu oraz możliwością regulacji napięcia.

Brennenstuhl Premium-Alu-Line to listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową, zapewniająca bezpieczne zasilanie dla urządzeń elektronicznych. Posiada sześć gniazd zasilających oraz dwa porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Maksymalna moc wynosi 3500 W, a wartość napięcia przeciwprzepięciowego to 30 000 A. Model ten wyróżnia się bardzo solidnym wykonaniem oraz aluminiową obudową.

TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Power Strip

TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Power Strip to listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową, zapewniająca bezpieczne zasilanie dla urządzeń elektronicznych. Posiada sześć gniazd zasilających oraz trzy porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Maksymalna moc wynosi 1875 W, a wartość napięcia przeciwprzepięciowego to 400 J. Model ten wyróżnia się możliwością zdalnego sterowania za pomocą aplikacji na smartfonie oraz integracją z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa czy Google Assistant.

Podsumowanie

Wybór listwy zasilającej nie jest łatwą decyzją, ale dzięki odpowiedniej analizie własnych potrzeb oraz zwróceniu uwagi na powyższe kryteria, można znaleźć idealny model dla siebie. Warto pamiętać o tym, że listwa zasilająca to bardzo ważny element, który zapewnia bezpieczeństwo i stabilność zasilania dla naszych urządzeń elektronicznych, dlatego należy poświęcić mu nieco uwagi i zainwestować w dobry model.