Jaka klawiatura do telewizora Smart TV? Jaką wybrać?

Udostępnij

Sklep Hama Mobile

Sprawdź produkty od

Telewizory Smart TV to urządzenia, które zyskują na popularności. Zawierają one całą gamę funkcji, dzięki którym możliwe jest korzystanie z różnorodnych aplikacji, przeglądanie internetu czy też granie w gry. Jednak, jak każde urządzenie, wymagają one odpowiedniego wyposażenia. Jednym z nich jest klawiatura. W tym artykule przedstawimy różne typy klawiatur dedykowanych do telewizorów Smart TV oraz podpowiemy, jaką klawiaturę warto wybrać.

Kompatybilność

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, warto zastanowić się, jakie wymagania stawiamy przed klawiaturą do telewizora Smart TV. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest kompatybilność. Klawiatura musi być kompatybilna z telewizorem, z którego korzystamy. Należy zwrócić uwagę na rodzaj portu, do którego będzie podłączona klawiatura, a także na system operacyjny, którym działa nasz telewizor.

Wygoda użytkowania

Kolejnym ważnym aspektem jest wygoda użytkowania. Klawiatura powinna być ergonomiczna i łatwa w obsłudze. Dobrze, jeśli klawisze są odpowiednio duże, a odległość między nimi jest dostosowana do potrzeb użytkownika. Istotne jest także podświetlenie klawiszy, dzięki czemu korzystanie z klawiatury w ciemnych pomieszczeniach jest znacznie łatwiejsze.

W przypadku klawiatur bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na zasięg działania. Im większy zasięg, tym większa swoboda w korzystaniu z telewizora. Kolejnym istotnym aspektem jest bateria. Klawiatura powinna działać na baterii o dużej pojemności, która zapewni nam długi czas pracy.

Jeśli chodzi o rodzaje klawiatur, to wyróżnić można trzy podstawowe typy: klawiatury przewodowe, klawiatury bezprzewodowe oraz klawiatury z touchpadem.

Klawiatury przewodowe

Klawiatury przewodowe to najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Działają one poprzez podłączenie do telewizora za pomocą kabla. Ich zaletą jest stabilne połączenie i brak potrzeby ładowania baterii. Niestety, ze względu na kabel, klawiatura przewodowa ogranicza naszą swobodę w korzystaniu z telewizora.

Klawiatury bezprzewodowe

Drugim typem klawiatur są klawiatury bezprzewodowe. Ich zaletą jest większa swoboda w korzystaniu z telewizora oraz brak konieczności posiadania kabla. Klawiatury bezprzewodowe mogą działać zarówno poprzez połączenie Bluetooth, jak i z wykorzystaniem odbiornika USB. Wadą klawiatur bezprzewodowych jest konieczność ładowania baterii lub wymiany ich co jakiś czas.

Klawiatura z touchpadem

Ostatnim typem klawiatury, który warto rozważyć, jest klawiatura z touchpadem. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne, ponieważ pozwala na korzystanie z telewizora bez konieczności posiadania dodatkowego urządzenia do obsługi kursora. Wadą klawiatur z touchpadem może być konieczność dostosowania się do obsługi touchpada, co może być trudne dla osób, które nie korzystają na co dzień z laptopów czy tabletów.

Po przeanalizowaniu powyższych kwestii, możemy przejść do propozycji konkretnych klawiatur dedykowanych do telewizorów Smart TV.

Jedną z propozycji jest klawiatura bezprzewodowa Logitech K400 Plus. Jest to klawiatura z touchpadem, co oznacza, że nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia do obsługi kursora. Klawiatura posiada także podświetlenie klawiszy, co ułatwia korzystanie z niej w ciemnych pomieszczeniach. Zasięg działania klawiatury wynosi aż 10 metrów, co daje nam dużą swobodę w korzystaniu z telewizora. Klawiatura działa na baterii, której żywotność wynosi około 18 miesięcy. Klawiatura Logitech K400 Plus jest kompatybilna z systemami Windows, Android oraz Chrome OS.

Kolejną propozycją jest klawiatura bezprzewodowa Rii i8+. Jest to klawiatura z touchpadem, która posiada podświetlenie klawiszy. Zasięg działania klawiatury wynosi około 10 metrów. Klawiatura działa na baterii, której żywotność wynosi około 30 dni. Klawiatura Rii i8+ jest kompatybilna z systemami Windows, Android oraz Linux.

Innym rozwiązaniem jest klawiatura przewodowa Logitech K120. Jest to klawiatura o ergonomicznym kształcie, która posiada klawisze o niskim profilu. Klawiatura Logitech K120 jest łatwa w obsłudze i działa bezproblemowo z systemem Windows oraz Chrome OS.

Ostatnią propozycją jest klawiatura bezprzewodowa Microsoft All-in-One Media Keyboard. Jest to klawiatura z touchpadem, która posiada podświetlenie klawiszy. Zasięg działania klawiatury wynosi około 10 metrów. Klawiatura działa na baterii, której żywotność wynosi około 9 miesięcy. Klawiatura Microsoft All-in-One Media Keyboard jest kompatybilna z systemami Windows oraz Android.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniej klawiatury do telewizora Smart TV zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od funkcjonalności, jakiej oczekuje się od klawiatury. W przypadku, gdy potrzebujemy wygodnego i szybkiego wprowadzania tekstu, a także wykorzystywania funkcji multimedialnych, zdecydowanie lepszym wyborem będzie klawiatura z pełnym układem klawiszy i touchpadem. Jeśli natomiast zależy nam na mobilności oraz łatwości obsługi, klawiatura mini z touchpadem będzie lepszym wyborem.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak rodzaj klawiatury, jej zasięg działania, rodzaj połączenia oraz żywotność baterii.

Przed dokonaniem zakupu warto także sprawdzić, czy dana klawiatura jest kompatybilna z naszym telewizorem, ponieważ nie każda klawiatura będzie działała z każdym modelem Smart TV. Warto również pamiętać, że do obsługi niektórych funkcji telewizora Smart TV może być konieczne korzystanie z dedykowanej aplikacji, a nie tylko z klawiatury.

Ostatecznie, wybierając klawiaturę do telewizora Smart TV, warto postawić na renomowane i zaufane marki, takie jak Logitech, Microsoft czy Rii. Dzięki temu mamy pewność, że klawiatura będzie nie tylko funkcjonalna, ale także trwała i wygodna w użytkowaniu.